Świat reaguje na najnowsze wydarzenia coraz częściej kierując ludzi do pracy w domu. Z jednej strony cieszymy się z tego, że mamy więcej czasu, możemy dłużej spać, możemy pracować w wolniejszym tempie. Z drugiej strony, coraz częściej atakuje nas nieznany wróg – nuda. Jak to możliwe, że otoczeni nowoczesną techniką, książkami, muzyką i filmami możemy się nudzić? Jak znaleźć skuteczny sposób na nudę, gdy już się pojawi?
Nuda jest sygnałem, że nie jesteśmy w znaczący sposób zaangażowani w świat. Mówi nam, abyśmy przestali robić to, co robimy w sposób, jaki to robimy i albo zaczęli robić, albo zrobili coś innego. Wiadomo, że ludzie nie zawsze dokonują najlepszych wyborów, gdy są znudzeni. Więc jeśli utkniesz w domu, czy to z polecenia szefa, czy z troski o własne bezpieczeństwo i zdrowie, jak powstrzymasz nudę?
Czy zawsze trzeba znaleźć sposób na nudę?
Możemy czuć się znudzeni nawet najbardziej atrakcyjną pracą i czynnościami, które mają ogromne znaczenie. Na przykład: naukowcy odkryli, że anestezjolodzy i kontrolerzy ruchu lotniczego nudzą się w pracy. Ludzie, od których tak wiele zależy, mają pracę tak rutynową i powtarzalną, że po prostu się nią nudzą. Co z tego, że to ważna praca? Okazuje się, że jeśli coś ma obiektywnie duże znaczenie, nie oznacza, że robiąc to przez cały czas czujemy się nadzwyczajni i ważni. Nawet najbardziej sensowna praca może być nudna, jeśli osoba ją wykonująca uzna ją za zbyt trudną lub zbyt łatwą.

Aby znaleźć sposób na nudę, trzeba rozwiązać problemy, które ją wywołały: brak interesujących i pobudzających działań. Trzeba, bo ludzie, którzy się nudzą, skłonni są robić rzeczy, które w normalnych warunkach nigdy nie przyszłyby im do głowy i które na co dzień uznają za głupie lub niedojrzałe. Na przykład są skłonni do samodzielnego aplikowania sobie wstrząsów elektrycznych, gdy się nudzą. Piją więcej alkoholu i lub nadużywają marihuany. Nuda jest również powiązana z niezdrowym podjadaniem i pornografią online. Wyobraź sobie wspomnianego anestezjologa lub kontrolera ruchu lotniczego, który w ten sposób walczy z nudą w pracy.
Oto kilka porad, jak znaleźć skuteczny i bezpieczny sposób na nudę
Przypomnij sobie, dlaczego robisz to, co robisz
Ludzie na ogół wolą robić coś niż nic nie robić. Jak wszystkie emocje, nuda dotyczy tego, o czym w danej chwili myślisz. Oznacza to, że pozostanie w domu będzie miało sens tylko wtedy, gdy aktywnie myślimy o czymś dobrym, co się z tym wiąże. Na przykład, gdy uczniowie byli zachęcani do zastanowienia się, dlaczego ich praca w szkole jest dla nich osobiście ważna, okazało się, że ich zainteresowanie nauką wzrosło. Innymi słowy, przeformułowanie naszej aktywności zmienia nasze odczucia.
Tworzenie prostych przypomnień, takich jak notatka na lodówce lub poranna medytacja, może pomóc nam zachować ogólny obraz: to, co robisz ma sens i jest ważne dla innych.
Dobry sposób na nudę, to nowe nawyki i znalezienie utraconego rytmu
Nawyki kształtują nasze dni i zapewniają poczucie spójności, które wzmacnia poczucie sensu życia. Życie ludzi wydaje się bardziej znaczące w chwilach, gdy są zaangażowani w codzienne czynności. Gdy rezygnujemy z chodzenia do biura lub gdy zmieniamy pracę – tracimy stare nawyki. Zamknięcie wielu miejsc pracy, restauracji i szkół przeszkadzają nawet emerytom lub rodzicom przebywającym w domu. Ta utrata rutyny może sprzyjać poczuciu znudzenia. Tworząc nowe nawyki, ludzie mogą przywrócić poczucie sensu, które chroni ich przed nudą.
Spróbuj czegoś zupełnie nowego
Nuda popycha wielu z nas do rozpoczęcia zupełnie nowych działań. Dobry sposób na nudę to spróbowanie swoich sił w rysowaniu albo nawet pisaniu powieści. Nie odrzucaj nawet najbardziej szalonych pomysłów, które przychodzą Ci do głowy. Wypróbuj nowy przepis, eksperymentuj z przeprowadzeniem napraw domowych, naucz się nowego tańca z kursu na Youtube lub TikToku.

Robienie nowych rzeczy pomaga zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, które na dłuższą metę mogą złagodzić nudę. Na przykład, kiedy czytamy interesującą powieść lub przechodzimy przez złożone doświadczenia, czujemy przypływ zainteresowania, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie je zrozumieć. Dowody pokazują, że przeżywanie nowych doświadczeń może pomóc prowadzić nie tylko szczęśliwe i sensowne życie, ale także uczynić je znacznie bogatszym duchowo.